لطفا قبل از ثبت نام یکبار این متن کوتاه و خلاصه شده را بخوانید:

قبل از هر توضیحی درباره آزمون این نکته را باید بازگو کرد که آزمون نظام مهندسی یک کنکور رسمی در کشور است، که برگزار کننده آن سازمان سنجش می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که این آزمون دارای استاندارد مطلوبی از لحاظ برگزاری را داراست.

نکات حائز اهمیت:

نکته اول: برای ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، تا قبل از سال ۹۵  اول می بایست شماره عضویت سازمان نظام مهندسی را دارا میبودید .و  بدون این شماره عضویت ثبت نام شما ممکن نبود اما در حال حاضر این قانون برداشته شده و به راحتی میتوانید آزمون رو ثبت کنید و ان شاالله بعد از قبولی میتوانید عضویت خود را کامل کنید

نکته دوم: آزمون نظام مهندسی در گرایشات مختلف و متفاوتی برگزار می شود: طراحی معماری، نظارت و اجرا که هر کدام نیازمند یک ثبت نام جداگانه و پرداخت یک هزینه جداگانه است. شما هم  می توانید یکی از این سه گرایش یا همه  گرایشات را شرکت کنید. زیرا برای هر سه آزمون مدت زمان جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

چگونگی محاسبات نمره و پذیرش یا قبولی در آزمون :

در همگی آزمون های فوق الذکر مبنای قبولی 50% پاسخگویی صحیح به سوالات است.

آزمون نظارت (معماری) سوالات به صورت تستی ارائه می شود به  مدت زمان 150 دقیقه و به تعداد 60سئوال.

 آزمون اجرا (معماری) سوالات به صورت تستی ارائه می شود به  مدت زمان 150 دقیقه و به تعداد 60سئوال.

مانند همه آزمون های تستی به پاسخ اشتباه یا بیش از یک انتخاب در تست یک سوم نمره منفی تعلق می گیرد.

ویژگی منحصر به فرد این آزمون نسبت به همه آزمونها جزوه باز بودن آن است.

اما با دو  شرط  اول: هر داوطلب فقط حق استفاده از جزوه خود را دارد و استفاده از جزوه دیگران در جلسه آزمون به حکم تقلب محسوب می شود.

شرط دوم: استفاده از ماشین حساب مهندسی بلامانع است ولی آوردن و استفاده از هرگونه تلفن همراه، رایانه، لب تاب و تبلت  در جلسه آزمون به حکم تقلب محسوب می شود .

باذکر کلیه موارد، آزمون طراحی معماری را مورد بررسی قرار می دهیم. در آزمون طراحی مدت زمان پاسخگویی 480 دقیقه یا 8 ساعت است. در این اینجا نیز آوردن هرگونه جزوه کتاب و کاغذ به علاوه وسایل ترسیم مانند مداد، راپید، کاغذ پوستی، خط کش و اشل و غیره  بلامانع است یک نکته مهم و حائز اهمیت :

با اینکه آزمون ورود به حرفه مهندسان اصلا رقابتی نبوده و محدودیت در تعداد پذیرش و قبول شدگان  ندارد و به علاوه ی اینکه حد نصاب قبولی 50 درصد می باشد، اما کسب همین 50 درصد نیز اصلا کار ساده و پیش پا فتاده ی نیست  و نسبت پذیرفته شدگان با شرکت کنندگان بسیار فاصله دارد .

طبق آمار در سالهای گذشته قبولی در آزمون طراحی معماری  حدودا ۷ درصد کل شرکت کنندگان بوده است. و در آزمون ای نظارت و اجرا این آمار به ۲۲ درصد شرکت کنندگان می رسد. به زبان ساده تر اینطور می توان گفت که آزمون ورود به پایه نظام مهندسی به دلیل جزوه باز بودن و غیر رقابتی بودن آن ظاهرا ساده به نظر می رسد ولی در باطن اصلا این طور نیست .

برای شرکت و قبولی در آزمون می بایست وقت، انرژی و تمرین بسیار کرد و با دقت منابع را مطالعه کرد.


براي دريافت اطلاعات به روز  در شبكه هاي اجتماعي دپارتمان نظام مهندسي آكادمي تخصصي معماري ( تلگرام و ایسنتاگرام ) به آدرس زیر دنبال کنید:

@Memar_nezam

و ارتباط با مشاورین تخصصی و مدیرگروه نظام مهندسی آکادمی تخصصی معماری:

@memarico1

اطلاعات بيشتر :

021-88945640

021-88202033-34

پاسخگویی آنلاین ( تلگرام و واتس آپ) :

09336060861