از آکادمی تا سر کار

Jump the gap

 (دوره تخصصی ورود به بازار کار ویژه معماران)

مترجم کتاب هنر شفاف اندیشیدن در قستمی از مقدمه آن اینگونه نوشته است : تصور کنید در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده ، قرار می شود هیچ انسانی دچار خطا ئ اشتباه نشود ؛ آیا جهان بهتری داشتیم ؟ چنگ افروزی ها به پایان می رسید ؟ جرم جنایت ازصحنه روزگاه محو می شد ؟ انسان ها با هم دیگر روابط بهتری برقرار میکردند ؟ پاسخ به این پرسشها و پیش بینی جهانی که هرگز تجربه اش نکردیم ، کار دشواری است . اما قابل پیش بینی آن است که هر چه خطا های خود را بشناسیم ، رویکرد بهتری به زندگی خواهیم داشت .

از اولین تجربه های دنیای بیرون از دانشگاه برای دانشجویان رشته معماری دغدغه ی پیدا کردن کار ، و چگونگی ورود به بازار کار فعالان این رشته می باشد ، شاید از مشترک ترین خاطرات این دوران بتوان به مصاحبه های بسیار و بی پایان ، سرگشتگی و مشخص نبودن مسیر مناسب و از همه مهم تر فقدان اعتماد به نفس برای قبول مسئولیت میباشد . این مسیر هنگامی سخت تر میشود که ما در جامعه به سر میبریم که ، هویت ما به هویت شغل ما گره خورده و نمیتوان اثر آن را بر زندگی شخصیمان کتمان کنیم ، آلین دی باتن (Alain de Botton) اندیشمند معاصر در سخنرانی در سال ۲۰۰۹ مدعی میشود که ما هم اکنون در دورانی زندگی میکنیم که کیفیت زندگی روزمره مان مرتبا با بحران های کاریمان در ارتباط است و درست در لحظه ایی که احساس میکنیم که در مسیر درست زندگیمان ، گام برمیداریم ، با کوچک ترین تنشی از سوی شغلمان با این واقعیت ربروی میشویم که زندگیمان از شغلمان جدایی ناپذیر است .

با توجه به مطالب عنوان شده ، هدف از ارائه این  دوره توسط تیم ما ، مشخص نمودن و برطرف کردن مشکلات دانشجویان رشته معماری برای پیدا کردن کار ، آشنایی با محیط کار و پیش نیاز های مورد نیاز برای ورود به بازار کار میباشد ، به طبع در این دوره سعی برآن بوده که تعداد خطا ها و مشکلات این مسیر به شکل کامل رصد شود اما بی شک کامل نیست و بی تردید مشکلات و خطاهایی جدید تری کشف خواهد شد و ما در این مسیر تمام تلاشمان را بر این هدف گذاشته ایم که دانشجویان ورودی این دوره را به بهترین شکل از مسیر آکادمیک گونه دانشگاه به سمت مسیر حرفه ای بازار کار سوق دهیم و در این مسیر گاها سخت و پیچیده دوشادوشان گام برداریم . به امید روزی که آیندگان ما دغدغه هایشان صرفا از جنس پیشرفت باشد و نه در چگونه گام برداشتن در مسیر کار .

    پیش نیاز های دوره :

  • تسلط نسبی به نرم افزار های autocad 3dsmax photoshop vray
  • ارائه روزمه و cv
  • انجام مصاحبه حضوری
  • به همراه داشتن رایانه شخصی

توضیحات در ارتباط با دوره :

این دوره در ۳ ترم برگزار میشود که هر ترم آن ۴ هفته میباشد ، و بعد از پایان هر ترم ۱ هفته استراحت بینشان میباشد .

در طول این دوره دانشجو تجربه کارگروهی ، انجام پروژه های معماری به صورت گروه های سه نفری و مذاکره مستقیم با کارفرمایان را تجربه میکند .
در طول این دوره به دانشجو نحوه استفاده حرفه ای از نرم افزار ها تمرین میشود و نرم افزاری به شکل اختصاصی تدریس نمیشود .

در طول این دوره دانشجو موظف است از حساب های کاربری که در ابتدای شروع کلاس ها در اختیارشان قرار میدهند استفاده بنمایند .