موضوع: برنامه ریزی

اکثر ما به عنوان داوطلب کنکور ارشد، بخصوص در دنیای امروز که عصر ارتباطات است، در این برهه زمانی ناخودآگاه اطلاعات زیادی از طریق شبکه های اجتماعی، شرکت در کلاس های کنکور، حضور در جمع دوستان و... قرار می گیریم که منجر به شکل گیری سوال هایی متداول در ذهن شما می شود؛ سوالاتی که پاسخ آن ها، گاها بدون در نظر گرفتن دیدگاه مشاور است.

سوال هایی از این قبیل آیا من ضعیف ترین فرد کلاسم؟

آیا منبعی که دوستانم بهتر است یا منبع خودم؟

آیا بهتر نیست این منبع را بخوانم چون همه دوستانم آن را خوانده اند؟

من چه زمانی فلان منبع را می خوانم؟

یکی از رایج ترین این موارد مربوط به زبان کنکور است. تعدادی از دانشجویان زمانی که در کلاس کنکور هستند، تحت تاثیر دوستانی قرار می گیرند که دامنه لغات آن ها وسیع تر است. همین تاثیرپذیری باعث می شود که دانشجویان خود را میان منابع مختلف گم کرده و یک منبع را که تسلط کامل بر آن ندارند، رها کرده و به سراغ منبع دیگری بروند. نمی توان انتظار داشت که همه دانشجویان در شروع مسیر کنکور سراسری در یک سطح توانایی در بسیاری از دروس قرار گرگرفته باشد. اما آنچه که باید از خود انتظار داشته باشند، رسیدن به سطح قابل توجهی از توانایی در پایان راه است. اگر این فرآیند چند ماهه را به مسابقه دوی سرعت تشبیه کنیم و هریک از شرکت کنندگان آن را یک دونده بدانیم، فردی موفق است که با شنیدن صدای شلیک تمرکز کامل را بر روند خود دارد و سعی می کند برنامه خود را پیش ببرد. اما دونده ای بازنده است که در طول مسیر بجای تمرکز کامل بر کار خود، همه حواس خود را به رقیبان معطوف کرده و انرژی خود را صرف فکر کردن بر روند دیگری هدر می دهد. در این صورت او سعی می کند خلاف برنامه خود عمل کرده و با سرعت دادن و برداشتن گام های نادرست، از بقیه جلو بیافتد؛ هرچند در بازه زمانی کوتاه نفر اول شود اما در پایان نفس کم می آورد و نتیجه دور از انتظاری می گیرد.

در پایان این نوشته، گفته ای از مرد سرعت جهان را بازگو می کنم. کمتر کسی است که " یوسین بولت " نابغه دوی سرعت جهان را نشناسد. همه ما بار ها او را هنگام مسابقه دو سرعت دیده ایم. با شنیدن صدای شلیک، او معمولا  از سایر رقیبان عقب است اما از نیمه راه خود را از بقیه جدا می کند. به گفته خودش، اگرچه شروع کننده خوبی نیست اما پایان دهنده بسیار خوبی است. امیدوارم همه شما بهترین پایان دهنده خود باشید.

 علیرضا سلمان زاده