موضوع: آزمون های آزمایشی

به عقیده ی من شرکت در آزمون از چند جهت واجد ارزشه و اولینش اینه که ما با شرکت در آزمون می تونیم خودمون رو محک بزنیم که آیا توانایی تحلیل مطالبی که در طول روند آمادگی برای کنکور از منابع و یا کلاس دریافت می کنیم رو داریم یا نه؟ و اگر نه به فکر این باشیم که مشکل و راه حلش رو پیدا کنیم. بنابراین صرفاً شرکت در آزمون های جامع خیلی به درد ما نمی خوره. چون اگر شما یک ماه مونده به کنکور بفهمید که مثلا روند تاریخ خوندنتون درست نبوده، نه تنها اقدام شایان توجهی نمی تونید انجام بدید بلکه استرس مضاعفی بهتون وارد میشه. ( مشخصه که برای اینکه در این زمینه بتونیم نتیجه ی  درستی دریافت کنیم باید آزمونی رو انتخاب کنیم که سوالات با کیفیتی داشته باشه.)

دومین وجه مثبت شرکت در آزمون استرسی ه که بتون وارد میکنه.خیلی ها از این استرس فرار می کنن و در آزمون ها غیبت میکنن.درحالی که دارن استرس مثبت رو از دست میدن.روند آمادگی برای کنکور حدود 8-9 ماه هست. در این 8-9 ماه خواهی نخواهی مواقعی خستگی و سستی و نا امیدی سراغمون میاد.راه مبارزه با تنبلی ناشی از مواردی که گفتم شرکت در آزمونه.شما به عبارتی با آزمون کارنامه اعمال دو سه هفته تون رو دریافت می کنید و این تلنگر و نیروی محرکه ى خوبی می تونه باشه.

سومین وجه مثبتش اینه که یک دید نسبتا واقعی به شما میده از جایگاهی که هستید.ببینید همه دوست دارن دانشگاه خوب قبول بشن، خیلی ها از اولش میگن الا و بلا من باید دانشگاه تهران بیارم. خب آزمون به شما تقریبا میگه الان بین مهمترین رقیبانتون در چه سطحی قرار دارید و برای نزدیک شدن به هدف نهاییتون چه قدر باید تلاشتون رو بیشتر کنید. این وجه مثبت الخصوص برای داوطلبهایی که به کلاس دسترسی ندارن مناسبه.برای اینکه بچه هایی که موسسه میان ناخودآگاه سرکلاس خودشون رو با رقیباشون مقایسه میکنن و دستشون میاد که الان بقیه کجای دنیا رو گرفتن، خودشون کجا؟ اما بچه هایی که در خونه ی خودشون و دور از بقیه درس میخونن امکان این قیاس براشون وجود نداره و آزمون این قیاس رو براشون انجام میده.

اینترنتی آزمون بدیم یا حضوری؟

خب جواب این سوال خیلی شخصیه. اگر امکان شرکت در آزمون حضوری براتون هست و وقتتون رو زیاد برای رفت و آمد نمی گیره حضوری. اما اگر در شهرتون آزمون حضوری برگزار نمیشه ناچارید اینترنتی آزمون بدید. اما اینکه صرف حضوری آزمون دادن و نبودن نمایندگی آکادمی موسسه تون رو برای آزمون عوض کنید منطقی نیست.

آیا رتبه ای که در آزمون دریافت می کنیم با رتبه مون در کنکور مطابقت داره؟

باید بگم هم نه و هم آره. برای همین اگر رتبه تون خوب شد به خودتون غره نشید و اگر بد شد، ناامید نشید. سعی کنید بهترین خودتون در آزمون باشید.به این معنی که در آزمون قبل از اینکه با بقیه رقابت کنید با خودتون رقابت کنید. در هر آزمون سعی کنید بهتر از دفعات قبل باشید.

نیوشا حاجیان

 عضو دپارتمان مشاوره دپارتمان شهرستان و تهران