معرفی نرم افزار اتوکد


کلمه AutoCAD برگرفته شده از کلمات Automatic Computer Aided Design میباشد و به معنای طراحی و نقشه کشی به کمک کامپیوتر است.

نرم افزار اتوکد یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. به طور کلی میتوان اتوکد را به دلیل دقت بسیار زیاد و ترسیم فوق العاده سریع جایگزینی عالی برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست که به نرم‌افزار پایه‌ی معماری و اولین نرم افزاری است که معماران باید یاد بگیرند، تبدیل شده است زیرا نسبت به نرم‌افزار‌های دیگر این رشته روند یادگیری ساده‌تری دارد و از خروجی این نرم‌افزار می‌توان به عنوان نقطه‌ی شروع در نرم‌افزار‌های دیگر مانند 3Dmax و Revit استفاده کرد.

در اکثر شرکت ها کارهای دوبعدی پروژه ها با این نرم افزار انجام می شود و پیش نیازی برای دستیابی به مدل سازی سه بعدی معماری است. نقشه های شهرداری و سازمان نقشه برداری نیز در فرمت فایل های اتوکد ارائه می شوند.

متأسفانه اکثر مهندسین و دانشجویان معماری، پایه‌ای بودن این نرم‌افزار را به حساب سطحی بودن آن می‌گذارند و از یادگیری اصولی و درست آن شانه خالی می‌کنند. نتیجه‌ی این تفکر اشتباه این است که اکثر نقشه‌های موجود با وجود ظاهر درست و مرتب، دارای مشکلات اساسی هستند که به عنوان مثال تهیه‌ی پلات با مقیاس صحیح و خصوصاً استفاده‌ از این نقشه‌ها برای مدل‌سازی سه بعدی را به یک کابوس بدل می‌کند.

تسلط بر اتوکد برای یک معمار مانند سواد خواندن و نوشتن است.

 

نرم افزار اتوکد برای ورود به دنیای نرم افزارهای معماری معرفی می شود. این دوره در آکادمی تخصصی معماری در قالب دو دوره اتوکد دو بعدی و اتوکد دوبعدی و سه بعدی ارائه می شود.


معرفی دوره آکادمی تخصصی معماری

نرم افزار اتوکد برای ورود به دنیای نرم افزارهای معماری معرفی می شود. دوره نرم افزار اتوکد مجموعه به صورت دوره کامل دو بعدی و سه بعدی ارائه می شود.

(تصاویر نمونه کار دوره اتوکد آکادمی تخصصی معماری ، آیدین حیدرزاده)