معرفی نرم افزار راینو و گرس هاپر


راینو (Rhino)یک نرم افزار تجاری مدل ساز سه بعدی است که امکانات پوسته سازی فوق العاده ای دارد.

یک نرم افزار CAD base محسوب می شود که اصول و محیط نرم افزار آن بسیار مشابه Auto Cad است . منحنی ها و سطوح نربز تولید شده توسط راینو بدلیل اینکه بر پایه فرمول ریاضی خاصی محاسبه می شوند دقیق تر از نرم افزار های بر پایه ی مش (Mesh) مثل تری دی مکس، اسکچ آپ (Sketchup) و اتوکد (AutoCad) عمل می کنند. تعریف هندسه با خطوط ریاضی باعث شده است که راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی قابل ساخت جلوتر از دیگر نرم افزار های مدل ساز باشد. از دیگر مزیت این نرم افزار مدل سازی پوسته های پیچیده با دستورات ساده است. سطوح پیچیده ی تولید شده با راینو خیلی سبک تر از سطوحی مشابه تولید شده با نرم افزار های مش می باشد.

نرم افزار راینو محبوبیت خود را در طراحی معماری مدیون افزونه ی قدرتمند گرس هاپر(Grasshopper)  است زیرا توانسته است تعداد زیادی از معمارانی که در حوزه طراحی پارامتریک فعالیت می کنند را به خود جذب کند. شهرت رو به افزون راینو به دلیل ابزار های متنوع، بین رشته ای بودن محیط، یادگیری سریع، ارزان بودن نرم افزار و توانایی ارسال و دریافت بیش از 30 نوع فرمت فایل مختلف می باشد.

Rhino با داشتن مجموعه ای از ابزارهای ساده اما بسیار کاربردی در چند سال اخیر گوی سبقت را از بسیاری رقبا ربوده و به یکی از محبوب ترین نرم افزارهای طراحی در آتلیه های معماری بدل شده است . 

اصول کار با نرم افزار راینو بسیار ساده است و از قوانین هندسی که برای عموم قابل فهم است استفاده می کند. خلق تمامی فرم ها به صورت تصویری در 4 نما قابل پی گیری می باشد و تمامی آنچه در نرم افزار موجود است قابلیت مدیریت و ویرایش توسط کاربر را دارد. وجود آیکن های گرافیکی بسیار گویا ، راهنمای بسیار خوبی است و باعث عدم فراموشی کاربرد دستورها می شود .

 برخی از مزایای Rhino :


- یادگیری آسان و سهولت در استفاده از امکانات آن

- تعامل با نقشه های معماری

- وارد کردن پلان ها و نماها و... به محیط برنامه برای سرعت بخشیدن به مدل سازی و نیز خروجی از مدل ساخته شده بصورت 3 نما و پلان

- امکان متریال دهی ، نورپردازی و Render در محیط نرم افزار

- وجود پلاگین های متعدد و مفید همچون:

-  Vray(جهت رندرینگ)

-  Tspline (جهت مدلسازی ارگانیک) 

- Grasshopper (جهت مدلسازی الگوریتمیک)

- همکاری عالی با دیگر نرم افزارهای کاربردی همچونAutocad، 3Dmax، Revit و عدم نیاز به سیستم رایانه ای قوی .

  گرس هاپر به طراحان این امکان را می دهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مشخص تعریف کرده و با تغییر این پارامتر ها تغییرات فرم را به صورت زنده مشاهده کنند. تغییر دادن فرم پیچیده توسط پارامتر های اصلی این امکان را می دهد که معمار ها راحت تر و سریع تر به فرم های دلخواه رسیده و در کنار آن یافتن فرم های بهینه از نظر تابع هدف نیز آسان تر گردد. جالب تر اینکه احجام ساخته شده با این نرم افزار قابلیت انتقال به نرم افزار های سازه ای (مانند Sap2000,Strand) و همچنین نرم افزارهای آنالیز انرژی (مانند Diva-for-Rhino و (Ecotect را به سادگی دارند.

سر فصل هایی که طراحی الگوریتمیک آن ها را در بر می گیرد عبارتند از:

خلق منحنی ها و سطوح آزاد

 ویرایش و تغییر شکل پارامتریک فرم

طراحی سطوح باز و بسته شونده

طراحی زایشی

 نمونه سازی دیجیتالی و ساخت

 قطعه بندی و مدول سازی

(تصاویر نمونه کار دوره راینو آکادمی تخصصی معماری ، ابوالحسن کریمی)