همواره از کهن تاکنون، یکی از بزرگترین دغدغه های معماران پس از خلق طرح اولیه ی خویش، این بوده است که حال چگونه می توان طرح های خلق شده را با کمترین تغییرات ممکن در روی بنای پروژه پیاده نمود.

 فاز ۲ معماری که در زبان این رشته، به تهیه ی نقشه ها و جزئیات اجرایی معماری اطلاق می شود، في الواقع تا حدی رافع این دغدغه ی دیرین می بوده است، می توان گفت فاز ۲ حد فاصل بین طرح خلق شده توسط معمار و مجری این طرح در محیط می باشد. بعبارتی دیگر دستورالعمل نحوه ی پیاده سازی خطوط ترسیمی معمار از روی کاغذ در روی زمین می باشد.امروزه با توجه به کثرت مصالح جدید و نیز تکنولوژی های متفاوت ساخت، و به جهت سهولت در اجرا و نیز بالابردن کیفیت فنی، نیاز به داشتن دانش فنی فاز ۲ روز به روز بیشتر احساس می گردد و این مهم اکنون با ازدیاد نرم افزارهای جدید معماری سهل الوصول تر به نظر می رسد، در واقع می توان گفت، معماران موفق امروزی با تکیه به این دانش، پا را از ورطه ی طراحی فاز ۱ فراتر گذاشته و با بکارگیری اطلاعات به روز شده ی خود در این زمینه طرح های جسورانه خود را با در نظر گرفتن جزئیات اجرایی مرتبط، ارائه می نمایند.

کما اینکه امروزه، میزان گرایش معماران برای ورود به مبحث فاز ۲ و جزئیات اجرایی نیز، نسبت به قبل دو چندان گردیده است که این امر نشانگر اهمیت انکارناپذیر میزان اجرایی بودن طرح های معماران می باشد. بالطبع موفقیت معمار در این دانش علاوه بر مطالعه ی مصالح و تکنولوژی های مدرن صنعت ساختمان و بررسی بناهای شاخص ساخته شده در سرتاسر جهان، تعامل بیشتر با سایر رشته های مرتبط با معماری من جمله سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی، سیویل و ... را نیز می طلبد. کما اینکه اکنون در کشور عزیزمان ایران نیز، کم و بیش شاهد خلق ساختمانهایی خاص با استفاده از تکنولوژی های مدرن ساخت و بکارگیری جزئیات زیبا و بعضا جسورانه در مقیاس های هر چند کوچک می باشیم.

این گروه آموزشی از فاز ۲ به عنوان دانشی الزامی برای معماران امروزی یاد کرده و در نظر دارد با آموزش مبانی به روز شده ی این حرفه، در جهت تعلیم معمارانی دارای نگاه اجرایی گامی مثبت و بلند بردارد.


دوره فاز 2 و تهیه نقشه های اجرایی

مدت زمان دوره: 30ساعت

مخاطبان : متقاضیان ورود به بازار کار (معمار)

پیش نیاز دوره: نرم افزار اتوکد

ویژگی دوره : کلاس ذیل در مجموع 10 جلسه سه ساعته می باشد.

برنامه کلاس شامل سه بخش خواهد بود:

  • آموزش و ارائه اطلاعات از طریق ترسیم و نمایش نمونه و دادن اطلاعات به صورت نگارش
  • ارائه تمرین هفته آتی
  • بررسی تمرین هفته گذشته و رفع اشکالات

هدف دوره:

برنامه کلاس که در ذیل آمده است ارائه روشی برای فاز2 کردن ابنیه و محوطه می باشد که با آماده سازی مدارک فاز 1 برای شروع فاز 2 آغاز می شود، و با تولید تمامی نقشه های فاز دو به صورت مرحله به مرحله به همراه آشنایی با لایه بندی،استانداردهای طراحی، علائم ترسیم، نحوه هماهنگ نمودن نقشه های معماری با سازه تاسیسات مکانیکی و الکتریکی همراه است.