معرفی دوره Sketch Up

اســکچ آپ یکی از نـرم افزارهای بسیار سودمند در انجام طراحی های سه بعدی می باشد . ویژگی ها و قابلیت های موجود در نرم افزار Sketchup موجب گردیده کاربران زیادی از اسکچ اپ در زمینه های گوناگون از قبیل طراحی و ارائه آنها در زمینه ها و در پروژه های مختلف استفاده کنند.

این نرم افزار قابلیت تبدیل خطوط دو بعدی به احجام و فضاهای ۳ بعدی را دارا می باشد. به همین دلیل بسیاری از افــراد از این نرم افزار در مرحله بعدی اتوکد به عنوان یک نرم افزار رایج استفاده می کنند. اسکچ آپ به راحتی می تواند خطوط اتوکد را به احجام تبدیل کند و همچنین این نرم افزار قابلیت تولید خروجی ۲ بعدی و سه بعدی به نرم افزارهای متعددی از جمله اتوکد، راینو و فرمت های تری دی اس برای استفاده در تری دی مکس و لومیون به عنوان موتور های رندر را دارا می باشد.

از مهم ترین ویژگی های نرم افزار اسکچ اپ می توان به سادگی آن و همچنین حجم پایین این نرم افزار و سهولت یادیگری آن اشاره نمود، علاوه بر آن SketchUp دارای واسط کاربری مناسبی می باشد و بسیاری از کاربران محیط آن را می پسندند و به آسانی می توانند به یادگیری این نرم افزار بپردازند. در نرم افزار اسکچ اپ می توانید با استفاده از کلیلک وسط، ابزار مدار در SketchUp را فعال نمایید و این ویژگی سبب صرفه جویی در زمان می گردد و یک میانبر بسیار ارزشمند در این نرم افزار محسوب می شود؛ زیرا با فشردن کلیلک میانی در ماوس، می توانید ابزار مدار را بدون نیاز به هرگونه حرکت اضافی فعال نمایید.

مقایسه اسکچ آپ با سایر نرم افزار های مدلسازی:

اسکچ آپ برای تولید فرم های سریع و در اصطلاح فرم هایی که معمار یا طراح خلاقانه آن ها را خلق می کند است . نــرم افزار اسکچ آپ با توجه به ویژگی های خاص خودش اینکه چند دستور را در یک دستور خلاصه کرده شهرت دارد . از این جنبه است که بسیاری از معماران طرفدار این نرم افزار هستند و در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . اما در مدلسازی دقیق و پیچیده ضعف های بسیاری دارد در حالی که نرم افزاری مانند تری دی مکس از نظر مدلسازی بسیار قدرتمند است .

یکی از مهمترین نکات در استفاده از یک نرم افزار سه بعدی ، موجود بودن مدل های آماده است .نرم افزار تری دی استودیو مکس از دسته نرم افزاری هایی است که تنوع بسیار زیادی از آبجکت های آماده دارد .این آبجکت ها توسط افراد زیادی در سراسر دنیا ساخته شده و در دسترس عموم قرار گرفته است .آبجکت ها در همه موضوعات وجود دارند ، حتی کوچکترین جزء از یک طراحی داخلی با سرچ ساده به دست می آیدو سایت ها و منابع زیادی وجود دارد که می شود این آبجکت ها را بدست آورد .در صورتی که در نرم افزاری مانند اسکچ آپ آبجکت های آماده زیادی وجود ندارد و مثلا افرادی که اسکچ آپ را در طراحی داخلی استفاده می کنند ،بسیار با این قضیه درگیر هستند که آبجکت های مورد نیاز خود را چگونه بدست بیاورند .

محیط اسکچ آپ دارای ابزار های کمتر و محیط خلوت تری نسبت به تری دی مکس است و پیچیدگی زیادی ندارد از این رو کاربر راحت تر و بهتر میتواند با اسکـچ آپ کار کند از این رو داشتن رابط کاربری بهتر نیز از دیگر برتری های نــرم افزار اسکـچ آپ بر تری دی مکس است .

با آگاهی از ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار اسکچ اپ می توانید با دقت و سرعت بیشتری به طراحی های خلاقانه و منحصر به فرد بپردازید و از دانش و آگاهی های خود نرم افزار اسکچ اپ یکی از مناسب ترین گزینه های برای خلق طراحی های باکیفیت و مطلوب می باشد و می توان با استفاده از SketchUp طراحی های هوشمندانه ای را برای مدل سازی های سه بعدی ترسیم نمود و مواردی از قبیل مکان، ابعاد و عمق را به طراحی ها اضافه نمود.

نرم افزار اسکچ اپ یکی از قدرتمند ترین نرم افزارها در ساخت و ویرایش مدل های سه بعدی به شمار می رود و علاوه بر کارایی های بی شمار دارای ظاهری کار پسند نیز می باشد که سبب ایجاد ارتباط مناسب کاربر با این نرم افزار می گردد. در این زمینه بهره مند گردید.

نرم افزار اسکچ آپ برای ورود به دنیای نرم افزارهای معماری معرفی می شود. این دوره در آکادمی تخصصی معماری در قالب دو ورکشاپ دو روزه ارائه می شود.