یکی از نرم­ افزارهای بسیار کاربردی شرکت ادوبی می باشد. ایلوستریتور یک نرم افزار برداری است و تمامی محاسبات آن بر اساس ریاضیات است . با استفاده از این نرم افزار می توان به تولید اشکال و تصاویر وکتور پرداخت.

محیط ایلوستریتور شباهت زیادی به محیط کاری فتوشاپ دارد همینطور این دو نرم افزار بسیار با هم رابطه مستقیمی دارند که می‌توان فایل‌های لایه باز هر کدام را در دیگری به راحتی استفاده کرد.

از این نرم افزار بیشتر برای طراحی وکتور، طراحی لوگو، ترسیم دیاگرام، کشیدن تصاویر و تمامی آثار برداری استفاده می شود. ایلوستریتور در مقایسه با فتوشاپ که از تصاویر پیکسلی پیروی می­کند بر اساس معادلات و روابط ریاضی است و این قابلیت باعث می شود که با هر چقدر زوم کردن و یا تغییر انداز بر روی تصویر از کیفیت آن کاسته نشود. با بزرگ کردن و زوم کردن تصاویر در فوتوشاپ، کیفیت تصویر کم می‌شود و به صورت شطرنجی در می آید .در حالی که هرگز چنین اتفاقی در ایلوستریتور نمی افتد و می­توان تصاویر را با هر رزولوشن دلخواه پرینت کرد.

می­توان گفت استفاده از این نرم­افزار آسان ترین راه برای ایجاد و ویرایش تصاویری قابل اندازه گیری برای تبدیل به تصاویر در سایز­های مختلف است.

ویژگی­های مهم این نرم ­افزار:

  • تبدیل عکس به وکتور
  • طراحی در ابعاد بسیار بزرگ برای چاپ
  • ترسیم انواع دیاگرام­ها به ساده ­ترین روش ممکن
  • دسترسی کامل به رنگ‌های ویژه چاپ و مدیریت ساده رنگ‌ها
  • لی اوت بندی بسیار ساده و حرفه‌ای
  • امکان نقاشی دیجیتال حرفه ای
  • و قابلیت‌های حرفه‌ای و تخصصی دیگر

کاربردهای ایلوستریتور برای معماران:

نرم افزار ایلوستریتور مناسب‌ترین نرم افزار برای ترسیم طرح‌های شماتیک و دیاگرام‌های معماری و شهرسازی محسوب می­شود. همچنین پرزانته و شیت بندی معماری با این نرم افزار بسیار حرفه‌ای و چشمگیر است. از جمله ویژگی­ های مهم این نرم­افزار امکان ایجاد تغییرات روی فایل­های کد می­ باشد. در حقیقت می­توان گفت که این نرم افزار با در اختیار قرار دادن ابزارهای وکتور، محیط کاری بسیار ساده و دقیق که ترکیبی از ابزارهای مشابه اتوکد و فوتوشاپ است را برای معماران فراهم می­کند.

همچنین تهیه اینفوگرافیک‌ها یکی دیگر از کاربردهای مهم ایلوستریتور می ­باشد.